Sporenie

Pravidelným a cieleným odkladaním financií môžete dosiahnuť svoje ciele. Zároveň máte prichystanú hotovosť na nepriaznivé situácie. Je veľmi dôležité byť dobre zabezpečený, aby vás neprekvapili nečakané výdavky.

Prvým krokom je míňať menej ako zarobíte. To znamená odkladať si časť svojho zárobku.

Ak máte úvery, výšku splátok si vždy nastavte tak, aby vám každý mesiac zostávali finančné prostriedky na sporenie. A hlavne tieto peniaze neukladajte doma alebo na bežný účet, kde strácajú na svojej hodnote.

 

Tipy ako začať sporiť:

* Cestovanie = Na cestu do práce autom si nájdite spolucestujúceho, rozdelíte si náklady na cestovanie medzi seba. Pripadne pouvažujte, čí auto nutne potrebujete. Na dovolenku cestujte len vtedy, ak ste si na ňu našetrili (nie dovolenka na splátky).

* Bývanie = Pri platení vysokej hypotéky Vám môže pomôcť prenajať dočasne časť nehnuteľnosti. Stovky EUR ročné môžte ušetriť aj na poplatkoch za elektriku a vodu (skrátenie doby sprchovania, výmena žiaroviek za nizkoenergetické, investícia do nizkoenergetických spotrebičov, zateplenie nehn., výmena okien za plastové a pod.)

* Nakupovanie = Urobte si zoznam toho, čo chcete kúpiť. Kupujte len to, čo skutočne potrebujete. Ušetriť môžte tiež kúpou cez internet alebo v zahraničí.

* Poplatky a nevýhodné staré zmluvy = Zbavte sa zbytočných bankových účtov. Zistite si aktuálnu výšku úrokov na hypotekárnych úveroch - môžte výrazne ušetriť na splátke. Naučte sa používať elektronické bankovníctvo (ušetríte čas a poplatky v banke a na pošte). Skontrolujte si pravidelné platby za služby (telefón, internet, káblová TV, pevná linka), porovnajte si ceny a zvážte, ktoré skutočne potrebujete. Prehodnoťte zmluvy majetkového poistenia (auto, dom, byt). Po rokoch sú zastarané a je možné ich prerobiť a zlacnieť. Rovnako sa to týka aj zmlúv životného a úrazového poistenia.

Kontakt

Ing. Petra Klvačová

petra.klvacova@gmail.com

kancelária:
Nitrianska 3
821 08 Bratislava 2

+421 903 937 050
+421 907 945 126

Vyhľadávanie

© 2013 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode